Studii 2011
STUDII DE CAZ ALE LUCRARILOR CASTIGATOARE INTERNETICS 2011
Povestea Kinder Surprise - Hyperactive
Câştigător FMCG Mâncare - Site-uri, microsite-uri şi bloguri de promovare, BRONZ Site-uri, microsite-uri şi bloguri de promovare şi Premiul Special de Webdesign
BACKGROUND
Ca şi în anii trecuţi, lansarea unei noi colecţii Kinder Surprise este o adevarată surpriză şi un mare eveniment, atât pentru părinţi, cât şi pentru copii.
Iar fiecare nouă colecţie Kinder Surprise spune de fiecare dată o poveste originală şi actuală, modernă.
De aceea, în mod natural, www.PovesteaKinderSurprise.ro a luat forma unei cărţi digitale pentru copii, cu ilustraţii, grafică 3D şi animaţie.
Platforma cuprinde, printre altele, jocuri interactive şi concursuri construite în jurul fiecărei noi colecţii Kinder Surprise. Practic, la lansarea fiecărei colecţii se adaugă o nouă pagină cu câte o nouă poveste scrisă de Kinder Surprise împreună cu parinţii şi copiii.
Campania colecţiei Dr. Mouse a avut 2 etape:
1. Teasing (25 august – 3 septembrie )
2. Revealing (3 septembrie – 7 octombrie)
[Citeste mai mult]
American ROM - MRM Worldwide / McCann Erickson
Câştigător FMCG Mâncare - Siteuri, Micrositeuri şi Bloguri de Promovare, FMCG Mâncare - Campanii Interactive, AUR - Campanii interactive
BACKGROUND
ROM Autentic este recunoscut ca fiind batonul de ciocolată al românilor aşa că, dorinţa tinerilor tot mai mare de a pleca din ţară si nemulţumirea faţă de România au fost motive suficiente pentru o nouă campaniei. În plus, batonul ROM risca să devină irelevant, prăfuit şi învechit pentru targetul tânăr, aceştia nefiind cei care şi-au trăit copilăria cu singurul dulce românesc – ROM Autentic.
În contextul crizei economice, competitorul direct Mars, prin produsul Snickers a avut promoţii de tipul “3+1 gratis”, “+20% gratis” devenind accesibil pentru target dar şi scăzând calitatea percepută.
Era timpul pentru o campanie care sa readucă ROM Autentic în vizorul tinerilor şi al tuturor românilor, o campanie care să-i facă să constientizeze că pierderea unui dulce tradiţional românesc poate fi un eşec al patriotismului şi identităţii noastre ca români.
[Citeste mai mult]
Redescoperă România - iLeo
Câştigător Altele Siteuri, Micrositeuri şi bloguri de promovare, Altele Campanii Interactive, AUR Siteuri, Micrositeuri şi bloguri de promovare, ARGINT Campanii interactive, Best use of Social Media, Best use of Mobile
BACKGROUND
Redescoperă România a început în 2010, când Petrom şi-a propus să reamintească românilor de locurile frumoase din România, mai mult sau mai puţin ignorate până atunci. Mai exact, românii aveau în minte numai două regiuni ale ţării atunci când era vorba de destinaţii de concediu: Litoralul şi Valea Prahovei. Petrom a decis că este un moment foarte bun să le vorbească românilor despre ce merită văzut în ţara noastră.
[Citeste mai mult]
MedLive.ro – În direct cu medicii
Câstigător Sănătate - Siteuri, Micrositeuri şi bloguri de promovare, ARGINT Siteuri, Micrositeuri şi bloguri de promovare
BACKGROUND
Campania MedLive este o campanie cu durata de 2 ani, structurată în două mari etape: “Live din sala de operaţii” (2010), cu focus pe transmisiunile live ale unor intervenţii chirugicale şi “În direct cu medicii” (2011), cu focus pe crearea unei legături rapide, constante şi de încredere între cititorii MedLive.ro şi medicii MedLife. Această legătură s-a creat şi menţinut prin generarea de conţinut specializat constant pe parcursul celor doi ani, prin implicarea unei echipe de editori medicali fulltime, generarea de bloguri specializate actualizate de medici, crearea unui forum şi a unor conturi de social media.
Înregistrare | Recuperare parolă
Hotspot
Dan Virtopeanu – prezentari Hot Spot
Dan Virtopeanu a fost extrem de prietenos si a raspuns rapid invitatiei noastre de a vorbi la Hot Spot si a pregatit o serie de studii de caz ale unor campanii / branduri ce au folosit aplicatiile mobile in comunicare. Dan a publicat prezentarea sa pe blog, asa cum a promis la Hot Spot. Ii 
